Nu jäklar gör vi det här vackert tillsammans
Nu är det vår och det nästan i dubbel bemärkelse.
Inte bara anar vi tussilago i backen och värmande sol om kinderna, vi står nu även inför en ny vår med ett öppet land, åter fullt av möjligheter efter ett par års halvisolering. Visst känns det fantastiskt? Två vårar samtidigt.
Jag minns min ungdoms tydligaste vårtecken; jag var skateboardåkare och när sopborstbilen äntligen kom, var gator, torg och trottoarer åter fria från vinterns grus. Det var som om allt vaknat ur en dvala, redo att mötas igen, så enkelt och så uppenbart.
Idag arbetar jag som föreläsare. Jag har sedan 1999 stått på scen 1 315 gånger. Jag ser en ny vår efter två år av stängda scener och noll i inkomst. Jag formligen älskar att äntligen få komma ut på fältet igen, att få leverera en riktning framåt, ingjuta mod och planer hos så många människor i olika former av gemenskaper. Idag arbetar jag som föreläsare, inte minst är detta viktigt i tider av krig i vårt närområde och många flyktingar som söker skydd.
Och apropå gemenskaper; ute på turnéer genom land och rike, upplever jag säkert 40–50 olika städer per år. Från Jokkmokk till Västerås, Göteborg och Svedala, det står så tydligt att vissa samhällen verkligen sjuder av liv, samtidigt som vissa städer har pyspunka och urholkas alltmer för var dag som går. Det går att ändra den riktningen, det går att skapa förutsättningar för att åter tända eld på de slocknande innerstädernas glödande aska, och det behövs. Vi människor måste börja mötas igen, det är så viktigt för vår psykiska hälsa, isolering och frånvaro av gemenskap och tillhörighet föder missmod och skapar en ond cirkel.
Jag kan ge tusen förslag på hur vi väcker det som somnat i städerna; ut med långbord, parasoller och värmare, lätta på tillstånden, fyll centrum med lätt musik från högtalare överallt, spärra av gator, ut med massor av blomlådor, fyll tomma butiker med lokala handlare i korta kontrakt med kommunen som garant, så vi gynnar bygden. Se till att alltid ha ett program med upplevelser och aktiviteter inne i städernas kärnor, låt skolklasser göra flera 100-tals konstverk och ställa ut där det finns plats, det uppskattas och lockar både släkt och vänner. In med en ICA Maxi och paketutlämning, anordna tävlingar och konserter på torget, låt en lokal graffitimålare smycka fasader och broar!
Ska jag fortsätta? Anar ni känslan? Kära Borlängebor!
Vi kan även översätta detta till våra hem, till hur vi umgås med varandra kring området vi bor, våra innergårdar är ju en guldgruva full av möjligheter. Ju tristare den är nu, desto enklare att blåsa liv i. Tävla om Malmös mest levande innergård liksom, bli en stilbildare för andra.
Så gör något med ditt hem, utanför dörren där du bor nu när vår dubbla vår äntligen är här. Sätt upp lappar i alla porten: ”Hej alla här i huset. Fredag kväll tar vi i vår förening AW:n här på gården. Alla är välkomna, barn, syskon, morföräldrar och vänner. Ta med mat och dryck, det är dags att fira in våren, vi gör vår plats till en bättre plats än den var nyss.” Och helt plötsligt har era hem blivit mycket större, nu när ni har ytterligare ett vardagsrum utomhus. Dubbla vårar, dubbla vardagsrum. Shit, detta blir ju bara bättre och bättre! Dessutom blir det förbannat roligt, firandet liksom pågår inpå småtimmarna och vips hittar vi människor att låna en kopp socker av.
Exakt. Vad hände egentligen med att låna socker av grannen liksom? Just ja, vi känner ju inte varandra, än. Om vi nu åter skapar lite nya gemenskaper så kommer vi att bryta isoleringen innan vi ramlar in i gamla mönster igen. Vi kommer att hjälpa varandra med ett värdigt liv och en välkomnande känsla av tillhörighet.
Möt våren och sommaren med mig, möt den och framtiden med lust och fägring stor.
Per Holknekt, föreläsare, idéspruta och inspiratör
Fler artiklar för dig
I sandlådan
Jag tycker detta är så vansinnigt inspirerande, politiker och ”bättre vetande” talar om integrationsplaner och om 20–30 år med enorma satsningar, miljonprogram och samverkan mellan olika kommunala instanser medan Marianne ställde ut en sandlåda. Hur genialt?! Men det är ju så, de stora lösningarna finns ofta i de små idéerna.
Holknekt hittar hemNu jäklar gör vi det här vackert tillsammans
Vi kan även översätta detta till våra hem, till hur vi umgås med varandra kring området vi bor, våra innergårdar är ju en guldgruva full av möjligheter. Ju tristare den är nu, desto enklare att blåsa liv i. Tävla om Malmös mest levande innergård liksom, bli en stilbildare för andra.
Holknekt hittar hemVi män, och våra tårar
För hon hade ju rätt min lilla fyraåring där hemma där hon satt tätt intill och kände av, kände in och berättade. Jag var ledsen, så utomkroppsligt ledsen, och trots att jag var på den tryggaste platsen jag vet, i mitt eget hem, med min kloka fyraåriga dotter i min famn, tappade jag bort mina känslor.
Holknekt hittar hemTillsammans har vi burit varandra, åtminstone ända hit
En märklig sak jag lärt mig genom åren, är att; när jag haft det som jävligast, har den bästa medicinen varit att sträcka ut hand till någon annan, att erbjuda någon som också har det jävligt min trygghet, min famn och mitt stöd, då mår jag bättre, då får jag åter ny kraft.
Holknekt hittar hemAtt ge någon chansen – den vackraste av gåvor
"Vi är många som kan skapa möjligheter och lika många som behöver den. Är det inte lite så vi ska lira?"
Holknekt hittar hemEn hälsning från Per och den falska drömmen om lycka
"Alla dessa parametrar fostrar våra drömmar om att en dag ha ALLT, och då helst i överdåd, som något slags bevis för hur bra vi är. Den externa massiva bekräftelsen. I alla fall i min värld."
Holknekt hittar hemSorg och lycka stärker oss
”Jag kommer nog aldrig att bli förälskad igen”, sa jag till min äldsta dotter för några veckor sedan. Inte bara drog pandemin med sig ödeläggande av mina verksamheter, min far dog dessutom nyligen och jag har gått igenom en skilsmässa från min hustru. 18 månader av absolut mörker."
Holknekt hittar hemJag önskar att jag hade ätit mer tårta
"Det var hennes sista ord på dödsbädden. Det hon menade var nog att hon hela sitt liv hade skjutit sin livsnjutning framför sig."
Holknekt hittar hemDet är spännande att inte göra någonting alls
"Ibland när jag har det utåt sett tråkigt, så har jag ändå pirret inom mig, den där känslan av att något kul, bra och spännande plötsligt kan hända."
Holknekt hittar hemFördomsbrottning (A Knight at the Opera)
"Hela mitt liv har jag baktalat allt som jag inte förstått. Kulturer, beteenden, you name it. Jag har haft åsikter som jag liksom bara haft, av hävd och tradition, utan att någonsin egentligen ställa dem mot väggen."
Holknekt hittar hemMen varför håller vi på som vi gör?
"Jag jobbar väldigt mycket. Alltså väldigt mycket, egentligen hela tiden. Ibland ger det fantastiska resultat, nån gång har det blivit extremt mycket arbete för absolut ingenting."
Holknekt hittar hemVi vaknar ca 30 000 gånger i våra liv
"... och det vore väl ändå själva f*n om vi inte skulle få till det en endaste en av dessa dagar. Det händer så himla mycket spännande saker i ditt liv Per....och i mitt liv händer det nästan ingenting”.
Holknekt hittar hemHan hette Niklas – och han var den mest fantastiske unge man
"Vi var några killkompisar som startade ett litet företag ihop på slutet av 80-talet. Skateboard hade varit dött sen 6 år och en kompis till mig påstod att ”trender kommer och går, vart sjunde år”
Holknekt hittar hemHyresrätt – om jag fick välja
"Allt sedan jag flyttade hemifrån som 17-åring där hemma i Falun, till en 1 ½:a om 49 kvadrat, 1977, har livet tagit mig via olika boenden och geografier."
Holknekt hittar hemDrömmen – en lägenhet i lägenheten
"Som vi kämpar och sliter. Vi gör våra insatser för att saker och ting ska fungera, vi ska få ihop till hyran, mat på bordet, något varmt och helst fint att ha på oss."
Holknekt hittar hemSäg hej till grannen
"I min ungdom var det så enkelt att träffa människor. Man åkte helt enkelt till fiket eller ner på stan, för man visste att förr eller senare dök polarna upp. Det var som ett chatt-forum fast på riktigt."
Holknekt hittar hemDu är ett inredningsgeni
"Glöm aldrig en sak, du är så sjukt mycket bättre än du tror. Vi inbillar oss att alla andra är så förbaskat fantastiska, men låt mig lova en sak. Detta stämmer inte."
Holknekt hittar hemSå här hittade jag hem till K-Fastigheter
"Ibland stramar livet för precis alla, och man kämpar så hårt för vändningen. Så även för mig, kanske lite väl mycket i sina stunder. Mina livsbottnar har varit mycket djupa."
Holknekt hittar hemEtt alldeles eget hem. Tillvarons eget basläger. Livets grund.
”Livet hade blivit så fel. Allt hade gått sönder. Det är lätt att ta det vi har för givet. Ett jobb, ett hem, en käresta och några kronor över vid månadens slut."